شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳
سیستم چاهک های زهکشی نقطه ای با جذب ثقلی
سیستم چاهک های زهکشی نقطه ای با جذب ثقلی یکی از گزینه های پیشنهادی شرکت ASI برای زهکشی و پایین بردن تراز آب زیرزمینی در ناحیه گود برداری شده به خصوص در سازند های ماسه ای سست و ریزشی است. فناوری و روش ساخت چاهک های زهکشی نقطه ای با جذب ثقلی که با نام تجاری TDWs (Temporary Drainage Wells System) شناخته می شود، در قالب دو اختراع داخلی و خارجی طی سال های 2016-2015 توسط واحد تحقیق و توسعه این شرکت در اداره های ثبت اختراع ایران و آمریکا به ثبت رسیده است. در این خصوص، اجرای اولین پروژه ملی گودبرداری و اجرای سازه نگهبان واقع در بندر بوشهر از ایران و انجام تحقیقات گسترده ای در این زمینه، منجر به ابداع روش و ساخت تجهیزات فنی و رفع نواقص آنها شد. روش کلی ساخت چاهک های زهکشی نقطه ای مبتنی بر اجرای 4 گام اصلی (گام اول) رانش سیستم شاتل به داخل لایه خاک ماسه ای و نصب لوله جداربند، (گام دوم) نصب لوله زهکشی خاص طراحی شده در داخل لوله جداربند، (گام سوم) محکم کردن انتهای لوله زهکشی میانی و خارج ساختن لوله جدار بند از داخل زمین و (گام چهارم) اجرای شبکه لوله های جمع آوری آب از داخل چاهک های زهکشی و تخلیه به خارج از ناحیه مورد نظر برای گود برداری می باشد.
مزیت ها
برتری عمده این روش نسبت به سایر روش ها در نحوه و سرعت حفاری چاهک نهفته است. با استفاده از سیستم شاتل و حفاری بستر خاک ماسه ای بدون تخلیه و حمل خاک کلیه عوامل تهدید کننده سازه های موجود دربالا دست حفاری از بین می روند. علاوه بر این، اجرای چاهک با کمترین هزینه، بالاترین سرعت، بالاترین کیفیت عملکرد، بدون نیاز به مصالح اضافی شنی زهکش، جلوگیری از وقوع رگاب در انتهای لوله جداربند و بدون آلودگی کارگاه و محیط زیست انجام می شود. 
کاربرد ها
سیستم چاهک های زهکشی نقطه ای با جذب ثقلی می تواند کاربرد وسیعی در زمینه های مهندسی عمران، مهندسی کشاورزی و آبیاری و زهکشی داشته باشد. به طور ویژه در مهندسی عمران، برای انجام عملیات ساختمانی در زیر تراز آب زیرزمینی نیاز به اجرای سیستم زهکشی و آبکشی موقت در داخل و خارج از ناحیه گود برداری شده می باشد. بنابراین، استفاده از این روش در ساخت و ساز پلاک های شهری دارای زیرزمین، در اجرای کانال های هدایت آب و فاضلاب، در اجرای حوضچه های تخلیه و پمپاژ آب و فاضلاب، در اجرای مخازن ذخیره سیالات، اجرای راه و ابنیه های مرتبط با آن و بسیاری از پروژه های عمرانی امکان پذیر است.
 
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت اصلاح خاک آسیا می باشد .   |  طراحی سایت : ایران طراح